Komornik to funkcjonariusz publiczny posiadający uprawnienia do podejmowania czynności egzekucyjnych. Do jego głównych obowiązków należą wykonywanie orzeczeń sądowych, dochodzenie majątku dłużnika oraz zabezpieczenie spadku. Co jeszcze wchodzi w zakres jego kompetencji? Jakie czynności może podjąć, aby odzyskać dług?
Czynności komornicze – informacje wstępne
Komornik to gwarant wykonalności wyroków sądowych i ostatnie ogniwo na drodze do egzekucji należności. Przykładowo, jeżeli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt podjęty w banku, jest dłużnikiem, a bank – wierzycielem. Aby odzyskać pieniądze, bank wypowiada umowę i kieruje sprawę na drogę sądową, gdzie sąd wydaje tytuł wykonawczy. Dysponując dokumentem, opisującym zakres roszczenia, bank kieruje sprawę do komornika. Komornik nie bada zasadności wyroku – jego rolą jest wszczęcie egzekucji i odzyskanie wierzytelności od dłużnika.
Jakie obowiązki ciążą na komorniku?
Podstawowe obowiązki komornika:
- Wykonawstwo orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenia roszczeń.
- Realizacja innych tytułów wykonawczych podlegających wykonawstwu w drodze egzekucji sądowej.
- Zaprotokołowanie stanu faktycznego przed rozpoczęciem postępowania sądowego lub wydaniem orzeczenia na zarządzenie organów sądowniczych.
Oprócz zadań regulowanych ustawą o komornikach, komornik ma prawo do prowadzenia następujących czynności:
- Wręczenia dokumentów sądowych, zażaleń, protestów itp. za potwierdzeniem odbioru i daty.
- Nadzorowanie publicznych licytacji.
- Sprawdzania treści tytułów wykonawczych w postępowaniach nakazowych / elektronicznych.
Co więcej, komornik musi być obecny przy podejmowaniu czynności egzekucyjnych w ramach egzekucji z ruchomości i nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, wierzytelności, użytkowania wieczystego oraz innych praw majątkowych. W przypadku egzekucji z nieruchomości komornik dokonuje nadzoru licytacji aż do momentu zamknięcia przetargu.